Yeryüzünün Şekli

Yer yüzünün şekli insanoğlunun dünyaya gelmesiyle bir merak konusu olmuştur. Önceleri düz bir yüzey olarak kabul edilen yeryüzü şeklinin sonraları” Geoid ” biçiminde olduğu araştırmalar sonuçunda belirlenmiştir.

Yeryüzünün Şekli
Yeryüzünün Şekli

Yer yüzünün şekli insanoğlunun dünyaya gelmesiyle bir merak konusu, inceleme ve tartışma konusu olmuştur. Önceleri düz bir yüzey olarak kabul edilen yeryüzü şeklinin sonraları” Geoid ” biçiminde olduğu araştırmalar sonuçunda belirlenmiştir.

Yeryüzünün şekli tarihin ilk çağlarından beri inceleme ve tartışma konusu olmuştur. Önceleri düz bir yüzey olarak kabul edilen yeryüzü şeklinin sonraları” Geoid ” biçiminde olduğu araştırmalar sonuçunda belirlenmiştir.

Geoid, büyük okyanus yüzeylerinin üstünden karalarında (dağların) altından devam ettiği var sayılarak oluşturulan soyut kapalıyüzey olarak tanımlanır. Nivo yüzeyi olarak da adlandırılan bu yüzey her noktasından o noktadaki çekül doğrultusuna diktir.

Geoid çok üst dereceden bir denklemle(16. dereceden bir denklem) ifade edilebildiği için hesap yüzeyi olarak Geoide en iyi uyan küre veya Dönel Elipsoid kullanılır. Dönel Elipsoid bir elipsin kısa ekseni etrafında dönmesinden meydana gelen kapalışekildir.